- førstesiden
- nyheter
- artikler
- anmeldelser
- genre
- konserter
- lister
- forum
- ekstranummer
- lesernes lister
- kontakt oss
Konsert: Entombed
Hulen, Bergen 27. november 2003
Del på Facebook28.11.03
NoPlaceToHide er for de fleste et noe ubeskrevet blad i norsk musikkliv. Tønsbergbandet har imidlertid holdt det gående en god stund, og debuterte på midten av 90-tallet med den ganske så framifrå platen Vergangenheit, med assistanse fra bl.a eks-seigmann Alek Møklebust. Grunnen til at jeg åpner en konsertanmeldelse med en såpass nitid beskrivelse av oppvarmingsbandet er at de virkelig leverte varene da de gikk på scenen i en halvfull Hule. Etter en litt famlende start tryllet bandet frem en rekke perler fra både debuten og den nyeste utgivelsen, og leverte et stramt trashsett som gjorde svært så godt inntrykk både på undertegnede og et etterhvert voksende publikum. Den trasha, utrolig tette og råe metallen NPTH disket opp med fungerte fint som oppvarming til kveldens svenske hovedband, rockerne i Entombed. Det tok en stund før bandet kom i gang, etter at et av medlemmene klarte å rote seg vekk i den sydende storbyen på andre siden av Nygårdshøyden.
Når de så først entret scenen gjorde de det imidlertid med stil, og til stor begeistring for et scenegulv som etterhvert ble betraktelig mye fullere og mer entusiastisk enn tidligere på kvelden. En doom-aktig åpning med plenty av kunstig tåke og tunge basstrommer satte et godt startskudd for en svært så velspilt opptreden. Bandet disket opp med låter fra en etter hvert solid diskografi, uten at det var merkbart lagt vekt på noen enkeltplate. Bandets solide vokalinnsats formidlet via fire mikrofoner passet godt sammen med støyen fra gitarseksjonen, jevnt drevet fremover av tyngdepunkt og trommeslagerens presise og gjennomførte spill. Fansen virket mer enn fornøyd, og taktfast småslåssing foran scenekanten vitnet om at bandet leverte det de hadde kommet for å gjøre.
Etter mer enn en time med heftig tungrock ble det imidlertid litt i meste laget for denne anmelder, som tok lua og gikk 01.20, og forlot en Hule som var mer enn fornøyd med måten Entombed nok en gang hadde beviste svensk tungrocks hegemoni i nordisk rock. Men NoPlaceToHide er kanskje den nye vinen?
Feedback - si din mening
Klikk her for å kommentere
Siste anmeldelser
Groovissimo

Archie Bronson Outfit - Coconut
(Domino)
Ørene dine kommer til å blø fuzz etter å ha hørt Coconut, og danser du plutselig ut av det blå så skyldes det bare voodoo.
Tidligere:
The Besnard Lakes - The Besnard Lakes Are The Roaring NightThe Megaphonic Thrift - Decay Decoy


NPTH er det råeste jeg har sett live.
Uansett.