Ny bok fra Simon Reynolds

Simon Reynolds går retrokulturen i sømmene i ny bok.

Simon Reynolds er uten tvil en av nåtidens mest toneangivende musikkskribenter. Ved siden av å være en nestor innenfor elektronisk dansemusikk, har Reynolds, gjennom boken Rip It Up And Start Again, gitt et av de mest autentiske bidragene om post-punken.

Spesielt gledelig ved Reynolds artikler og bøker, er hans evne til å tematisere og analysere musikkens sosiologiske karakter. Et prov på det, er Bring The Noise fra 2007, som er en samling av artikler om sammenhengen mellom hvit rock og såkallt "black street music".

Boken Reynolds nå er aktuell med har fått tittelen Retromania, og er forventet på markedet i begynnelsen av juni. Som tittelen tilsier tar boken for seg popkulturens enorme retro- og gjenbruksfokus. Forfatteren selv setter det på spissen med denne problemstillingen; Hva skjer når vi går tom for fortid?

Simon Reynolds blogg kan du følge HER.




comments powered by Disqus

 



Mats
2011-03-21Det ordner seg...

...jeg fikk det samme fortidsspørsmålet fra en synther på 80-tallet. Han mente at rocken snart gikk tom for gitarriff, men at synthmusikken hadde uante muligheter. Noen år senere hadde hans helter Depeche Mode blitt et gitar band.

Ti år senere gikk musikkjournalistene i Akarsgata til angrep på rocken og definerte den som død. I stedet skulle Leftfield, Chemical Brothers og deres like overta. Igjen - rocken overlever.

Knadder Knort
2011-03-27Ny bok om gamle ting

Ikke for å undervurdere musikkjournalister, men de skriver om det som allerede er skapt. Musikeren, kunsteren, oppfinneren, fantasien, den skapende, finner sikkert en vei. Om ikke i det opptråkka, så ...

Artikler, nyheter


80-tallets kulturelle polpotisme: Minner fra et innblikk i keiserens nye garderobe

- Det var en vidunderlig tid for eklektiske og komplementære platesamlere som dreit i trender og musikkpolitiske tvangstrøyer, men for bløffmakerne og posørene i post-punken må det ha vært en rigid og tøff tid.

Drag Queens, Rent Boys, Rock Stars and Punks
Det engelske kunstkonseptet Inside kommer til Oslo med fotoutstilling fra punkens glansdager, åpning på Galleri TM 51 fredag.

Vinnere: Working Class Hero
Vi har trukket ut to vinnere av festivalpass til Working Class Hero-festivalen i Drammen.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Första demon ute
21.05.12 - 19:28

Gitarist søkes!
20.05.12 - 16:47

Backing vokalist sökes
20.05.12 - 14:41

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


Jack White - Blunderbuss

(XL)

Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.

Tidligere:

Sharon Van Etten - Tramp