Xiu Xiu til Norge

Spennende California-band kommer til Norge i oktober.

Xiu Xiu er i første rekke Jamie Stewart, låtskriveren som gjerne tar opp mer enn ubehagelige temaer i sine sanger - og tonesetter med høvelig forstyrrende og ubehagelig musikk. Det gir grunnlaget for et av de mest originale og interessante bandene av i dag. 15. oktober står Stewart og hans band endelig på en norsk scene, nærmere bestemt på John Dee i Oslo.

Siden 2000 har Xiu Xiu gitt ut en rekke vellykkede plater, nå senest Women as Lovers som kom tidligere i år. Hvordan det låter? Som Stewart selv sa i 2002: When my mom died I listened to Henry Cowell, Joy Division, Detroit techno, The Smiths, Takemitsu, Sabbath, Gamelan, 'Black Angels' and Cecil Taylor. "Musikalsk schizofreni, fragmenter av melodi, kakafoni og uendelig skjørhet" er andre betegnelser vi på groove har brukt om Xiu Xiu opp gjennom årene.

Er bandet fremdeles ukjent, så anbefales det å kikke nærmere på disse godbitene:

Videoen til Boy Soprano, som du finner her.

Videoen til Bishop, CA finner du her.

Xiu Xiu turnerer USA i forkant av Europa, med blant andre Carla Bozulich's Evangelista og Prurient.


comments powered by Disqus

 



Artikler, nyheter


80-tallets kulturelle polpotisme: Minner fra et innblikk i keiserens nye garderobe

- Det var en vidunderlig tid for eklektiske og komplementære platesamlere som dreit i trender og musikkpolitiske tvangstrøyer, men for bløffmakerne og posørene i post-punken må det ha vært en rigid og tøff tid.

Drag Queens, Rent Boys, Rock Stars and Punks
Det engelske kunstkonseptet Inside kommer til Oslo med fotoutstilling fra punkens glansdager, åpning på Galleri TM 51 fredag.

Vinnere: Working Class Hero
Vi har trukket ut to vinnere av festivalpass til Working Class Hero-festivalen i Drammen.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Första demon ute
21.05.12 - 19:28

Gitarist søkes!
20.05.12 - 16:47

Backing vokalist sökes
20.05.12 - 14:41

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


Jack White - Blunderbuss

(XL)

Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.

Tidligere:

Sharon Van Etten - Tramp