Thinguma*jigSaw til Europa
Den norske duoen Thinguma*jigSaw skal denne uken til Nederland for å spille prestisjetunge konserter.
Del på Facebook08.04.08

Thinguma skal spille på Paradiso i Amsterdam 11. april, en av Europas mest velrenommerte kulturarenaer. Dagen etter skal de spille på festivalen Motel Mozaique i Rotterdam, sammen med blant annet Goldfrapp, deus, Be Your Own Pet, The Gutter Twins, Holy Fuck, Foals, Low og Efterklang.
Thinguma*jigSaw ble dessuten valgt ut til å være med på Motel Mozaiques festival CD som kom ut forrige uke. I tillegg skal de gjøre en konsert session på den nederlandske radiokanalen VPRO.
Konserten til Thinguma*jigSaw på Paradiso vil bli filmet og webcastes av Fabchannel.com, og vil dermed føye seg fint inn i rekken av andre norske artister (blant annet Sondre Lerche, Ane Brun og Thomas Dybdahl).
Duoen ga ut sitt debutalbum (awakeinwhitechapel) på irske Deserted Village tidligere i år, en plate beskrevet blant annet slik av undertegende:
- Med basis i banjo og sag skaper Thinguma*jigSaw noe de selv har døpt som ”splatterfolk”, det vil si anglo/amerikansk folkmusikk med hint av moderne komposisjon, pop og elementer av skrekkfilm. Med tekster om lik, syfilis og gammeltestamentiske bilder byr de opp til nattadans med et skjelmsk flir og fordrukkent blikk. Mindre olme enn Woven Hand og mindre teatralske og mer folkelige enn Xiu Xiu, og våre venner har tydeligvis en nær mentor i Daniel Johnston. Den fantastiske amerikanske artisten som kombinerer mental ubalanse, Beatles og lo-fi popslagere har mye til felles med både Thingumas meloditeft og vokalbruk, og ikke overraskende er den eneste coverlåten her en versjon av hans Walking the Cow.
Thinguma*jigSaw har spilt over 150 konserter i Irland, England, Tyskland, Norge og Frankrike, og har blant annet delt scene med The Tiger Lillies, Larkin Grimm, Samara Lubelski, Sport Murphy, Lasse Marhaug og The Thing – for å nevne noen få.
Sommeren 2008 arrangerer amerikanske Secret Eye turne for den norske duoen i USA.
comments powered by Disqus
Groovissimo

Jack White - Blunderbuss
(XL)
Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.
Tidligere:
Sharon Van Etten - Tramp
