Sound City til Bergen?

Vurderer å flytte fra Tromsø på grunn av liten økonomisk støtte.

Liverpoolfestivalen Sound City, en av Storbritannias viktigste, etablerte seg i Tromsø i fjor. Den første bransjefestivalen gikk av stabelen i april, da i en mindre utgave enn tenkt på grunn av at det økonomiske fundamentet ikke ble like solid som antatt.

Nå vurderer Sound City framtiden i Tromsø.

Til avisa iTromsø sa festivalsjef Sean O'Shea tirsdag at festivalen i april bar preg over at Tromsø Sound City ikke hadde de pengene de trengte. - Hadde vi fått mer støtte fra blant annet Intro-fondet, kunne bransjefestivalen ha tatt i bruk flere av byens scener, samt tilbudt større navn, lyder det fra festivalsjefen.

- Festivalen ble bare en brøkdel av hva den kunne vært, selv om det fungerte fint på Driv. Vi ønsket å ta i bruk mer av det Tromsø har å by på av scener og kompetanse. Vi vil gjerne være med på å viderutvikle den allerede fantastiske musikkbyen, målet er å bli i Tromsø, men da trenger vi sterkere lokal støtte - i form av penger, sier O'Shea i dagens Nordlys.

I Bergen står de mer enn klar for å overta den norske utgaven av Sound City.

Tromsø Sound City berømmes av mange for bransjedelen av festivalen. Ideen om å være et nordnorsk by:Larm, som utveksler artister med andre byer Sound City operer i og booker internasjonalt, samt tar i bruk mer av byen, støttes tungt av musikkmiljøet og andre festivalaktører i Tromsø.

- Det vil være trist om Sound City forsvinner fra Tromsø, lyder det kontant fra Bukta-sjef Robert Dyrnes i Nordlys. Ha tålmodighet og ikke gi opp så lett, er rådet Dyrnes gir til festivalen som i år sendte fire nord-norske navn til Liverpool Sound City og tok omtrent like mange i retur.

Tromsø har mange og gode festivaler, men vi trenger likevel Sound City, lyder det fra Dreamcatcher og Insomniafestivalen.

Intro-fondet i Tromsø, som utdeler 30 millioner kroner til kulturnæring i året, ser positivt på en ny søknad fra Tromsø Sound City.



comments powered by Disqus

 



Artikler, nyheter


80-tallets kulturelle polpotisme: Minner fra et innblikk i keiserens nye garderobe

- Det var en vidunderlig tid for eklektiske og komplementære platesamlere som dreit i trender og musikkpolitiske tvangstrøyer, men for bløffmakerne og posørene i post-punken må det ha vært en rigid og tøff tid.

Drag Queens, Rent Boys, Rock Stars and Punks
Det engelske kunstkonseptet Inside kommer til Oslo med fotoutstilling fra punkens glansdager, åpning på Galleri TM 51 fredag.

Vinnere: Working Class Hero
Vi har trukket ut to vinnere av festivalpass til Working Class Hero-festivalen i Drammen.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Första demon ute
21.05.12 - 19:28

Gitarist søkes!
20.05.12 - 16:47

Backing vokalist sökes
20.05.12 - 14:41

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


Jack White - Blunderbuss

(XL)

Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.

Tidligere:

Sharon Van Etten - Tramp