Lennart Persson (1951-2009)

Sveriges fremste musikkjournalist gikk bort etter et kort sykeleie.

Lennart Persson er død. Den svenske musikkjournalisten døde etter et kort sykeleie, og vil bli dypt savnet både av sine nærmeste og av alle oss som likte å lese gode tekster om musikk.

Persson skrev fra 1973 for et uttall svenske aviser (Expressen, Aftonbladet, Sydsvenska Dagbladet, Dagens Nyheter for å nevne noen). Skrev i en rekke magasiner (Pop, Bibel), startet i 1978 fanzinene Larm og Feber, senere nettsiden Feber (sammen med bl.a Andres Lokko), var fast medarbeider i Sonic og utga et par meget lesverdige essaysamlinger. Han drev også platebutikken Musik & Konst i Malmö. Mange norske lesere vil også kjenne til Persson fra hans faste spalte i ABC Nyheter. Uansett arbeidsgiver, Perssons penn var alltid skarp, hjertet varmt og ørene åpne.

Vi minnes Lennart Persson - og anbefaler alle å dra frem Sånger om Kärlek eller Sånger om sex, Gud och ond bråd død - eller bare oppsøke hans fremdeles åpne hjemmeside som er et skattkammer for den som er interessert i musikkskriverier.


comments powered by Disqus

 



Artikler, nyheter


80-tallets kulturelle polpotisme: Minner fra et innblikk i keiserens nye garderobe

- Det var en vidunderlig tid for eklektiske og komplementære platesamlere som dreit i trender og musikkpolitiske tvangstrøyer, men for bløffmakerne og posørene i post-punken må det ha vært en rigid og tøff tid.

Drag Queens, Rent Boys, Rock Stars and Punks
Det engelske kunstkonseptet Inside kommer til Oslo med fotoutstilling fra punkens glansdager, åpning på Galleri TM 51 fredag.

Vinnere: Working Class Hero
Vi har trukket ut to vinnere av festivalpass til Working Class Hero-festivalen i Drammen.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Första demon ute
21.05.12 - 19:28

Gitarist søkes!
20.05.12 - 16:47

Backing vokalist sökes
20.05.12 - 14:41

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


Jack White - Blunderbuss

(XL)

Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.

Tidligere:

Sharon Van Etten - Tramp