Konsert: Baby Woodrose/Thulsa Doom

Hulen, 29/8-2003

Relaterte sider:

Baby Woodrose til Norge

Danske Baby Woodrose tok steget fra campingscenen ved fjorårets Roskilde-festival til å åpne festivalens orange hovedscene ved årets arrangement. Ikke snaut for et band som er såpass ukjent for de fleste! Men kanskje er det forståelig at festivalen valgte et band i akkurat denne sjangeren; Garasjerock er jo som kjent i vinden, og det var akkurat det danskene serverte hulepublikummet denne fredagskvelden. Anmelder gikk glipp av de første låtene, men fikk med seg nok til å oppleve et tett og godt samspilt sett, som ble gjennomført uten det altfor store entusiasmen blant publikum. Men klappingen var alt annet enn tvungen, og stemningen var god og stigende, akkurat slik det skal være når et oppvarmingsband spiller.

I pausen før Thulsa Doom entret scenen fylte det seg mer opp foran scenen, og en entusiastisk del av publikum ropte taktfast på kveldens headliner. Thulsa Doom er enda et band fra kretsen rundt Duplex Records, som har gitt oss særpregede band som Black Debbath, Cumshots og Gartnerlosjen, for å nevne noen få. Stoner-rockebandet Thulsa Doom (med navn lånt fra tegneseriesjefen Conans hovedfiende) er imidlertid langt på vei det dyktigste og mest seriøse bandet fra denne gjengen, og har mottatt strålende kritikker i utlandet, spesielt for debutplaten.

Når bandet entret scenen var mottagelsen upåklagelig, og åpningslåten Generation 71, hentet fra nyplata, satt som et skudd. Bandet har siden sist tatt avskjed med vokalist Papa Doom, og mikrofontrakteringen var overlatt til Doom Perignon (Henning Solvang). Dette, kombinert med en litt for høy lyd ødela beklageligvis litt for totalinntrykket; Solvang synger godt, men mangler dessverre litt av særpreget og energien til Papa.

Godt er det da at han har et såpass sprudlende og samspilt band i ryggen, de få drawbackene ble i stor grad oppveid av resten av bandets formidable innsats. Settet rullet videre med en fin potpurri av de beste låtene fra bandets to plater, og gamle slagere som Sins of the Next Man fikk det til å dirre herlig i mellomgulvet. Publikum var med hele veien, og bandet stoppet flere ganger mellom sangene for å tøyse og småprate, før de hevdet at Hulen nå var å regne som hjemmebane, noe publikum satte stor pris på.

Det var i det store og hele en fin kveld på Hulen, som har blitt betraktelig mye lettere å puste i etter sommerens installering av nytt ventilasjonsanlegg. At settet ble avsluttet med to ekstranumre, som kulminerte med det massive stoner-udyret Birthday Pony fra debutalbumet gjorde bare det hele enda litt bedre.



comments powered by Disqus

 



Artikler, nyheter


80-tallets kulturelle polpotisme: Minner fra et innblikk i keiserens nye garderobe

- Det var en vidunderlig tid for eklektiske og komplementære platesamlere som dreit i trender og musikkpolitiske tvangstrøyer, men for bløffmakerne og posørene i post-punken må det ha vært en rigid og tøff tid.

Drag Queens, Rent Boys, Rock Stars and Punks
Det engelske kunstkonseptet Inside kommer til Oslo med fotoutstilling fra punkens glansdager, åpning på Galleri TM 51 fredag.

Vinnere: Working Class Hero
Vi har trukket ut to vinnere av festivalpass til Working Class Hero-festivalen i Drammen.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Första demon ute
21.05.12 - 19:28

Gitarist søkes!
20.05.12 - 16:47

Backing vokalist sökes
20.05.12 - 14:41

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


Jack White - Blunderbuss

(XL)

Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.

Tidligere:

Sharon Van Etten - Tramp