Øya 2011: Shabazz Palaces

Eksperimentelt og hardtslående fra Shabazz Palaces, som til tider var ren nytelse.

Relaterte sider:

Shabazz Palaces

Foto: Bjørnar Håland / Øyafoto

Da beskjeden om at Q-Tip avlyste alle Europa-konserter og dermed også sin opptreden under Øyafestivalen kom, var det nok mange som trakk et ikke overrasket, men likefullt tungt sukk. Som rappioneer i gruppen A Tribe Called Quest, og det par år gamle comebackalbumet «The Renissance», kunne Q-Tip ha blitt en av sommerens virkelig store konsertopplevelser. Å kalle Shabazz Palaces oppgave med å fylle tomrommet etter raplegenden vanskelig, vil være en enorm underdrivelse.

Da noen likevel skulle stå på Vika-scenen på samme tidspunkt som Q-Tip, er ikke den lynraske ombookingen til Shabazz Palaces helt dum, gruppen som er satt i sving av tidligere Digable Planets-medlem Ishmael Butler, viderefører den samme jazz og space-influerte hip-hopen som A Tribe Called Quest sto for, med klare nikk til både tidlig OutKast og gatesmartheten til Ultramagnetic Mcs. Mange vil nok hevde at Shabazz Palaces er en futuristisk hip hop-gruppe, og den utslitte merkelappen «rapens redningsmenn» er allerede et tungt etterslep, men det er den klassiske Emcee – Dejaay forholdet som dyrkes på debutalbumet «Black Up» og som også kommer til uttrykk i liveformatet. Butler rapper med stødig flow, i samme stil som nevnte Outkast-medlem Andrè 3000, mens hans kollega henger med på store afrikanske trommer og kor.

Til tider eksperimentelt og hardtslående, med innflytelser fra midtøsten og afrika i sitt lydbilde, er Shabazz Palaces et moderne og frempekende rapduo. For de som husker gjennombruddskraften i A tribe Called Quests «People's Instinctive Travels and the Paths of Rhythm» vet hvor lite nytt det er i å lappe sammen sjangere, leke med religiøse stereotypier og sample alt fra The Beatles til Frankrikes nasjonalsang – men hvis noen likevel skulle finne på å overta tronen som undergrunnsrappens frontfigurer har Shabazz Palaces sannelig lagt et godt grunnlag, både på scene og på plate.


comments powered by Disqus

 



Artikler, nyheter


80-tallets kulturelle polpotisme: Minner fra et innblikk i keiserens nye garderobe

- Det var en vidunderlig tid for eklektiske og komplementære platesamlere som dreit i trender og musikkpolitiske tvangstrøyer, men for bløffmakerne og posørene i post-punken må det ha vært en rigid og tøff tid.

Drag Queens, Rent Boys, Rock Stars and Punks
Det engelske kunstkonseptet Inside kommer til Oslo med fotoutstilling fra punkens glansdager, åpning på Galleri TM 51 fredag.

Vinnere: Working Class Hero
Vi har trukket ut to vinnere av festivalpass til Working Class Hero-festivalen i Drammen.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Första demon ute
21.05.12 - 19:28

Gitarist søkes!
20.05.12 - 16:47

Backing vokalist sökes
20.05.12 - 14:41

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


Jack White - Blunderbuss

(XL)

Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.

Tidligere:

Sharon Van Etten - Tramp