Første slipp fra Øya

Ane Brun og Jonas Alaska klar for Øyafestivalen 2012, billettsalget starter 1. desember.

Foto av Ane Brun: Linn Melum

Øyafestivalen har sluppet de første artistene for 2012, noen dager før billettsalget starter. Det største navnet i det første slippet er utvilsomt Ane Brun, som med årets album It All Starts With One har fått kritikere i Norge, Sverige og også England til å hente fram superlativene og trille seksere på løpende bånd. Den Stockholm-bosatte moldejenta har i høst toppet både den norske og svenske albumlista, et bevis på at Ane Brun er i ferd med å bli en av de største skandinaviske soloartistene.

En annen norsk artist som har fått mye ros i år er Jonas Alaska. Med sitt selvtitulerte debutalbum har den unge låtskriveren på kort tid blitt et hett navn i den norske artistfloraen. Jonas Alaska spilte på Vika-scenen i august, neste år blir han nok plassert på en større scene på Øya.

Med sin første og noenlunde ferske sjutommer, Sitter Fast i Hælvete, beviser The Good The Bad & The Zugly at de tilhører det absolutt ypperste sjiktet av norsk punkrock anno 2011. Singelen har fått lovord og blitt karakterisert som et fremtidig samlerobjekt. Musikalsk snakker vi om klassisk punk med hint av tidlig Turboneger og den skitne delen av nittitallet. Ta med frådende tekster, hissige gitarer, bjeffende vokal og et batteri som truer med juling. I sum et band som garantert tar overgangen fra mørke buler til Øyafestivalen og sommersol på strak arm.

Sørstatsrapperen Yelawolf, nederlandske The Devil's Blood, samt duoen Sudan Dudan fra Valdres er også klar for Øya 2012.

Øyafestivalen starter billettsalget 1. desember, samtidig som den nye hjemmesiden er klar. De første til mølla vil kunne få kjøpt festivalpass til en hyggelig pris.

På tampen oppfordrer vi folk til å stemme fram Øya som beste europeiske mellomstore festival, som de er nominert til (som vanlig) av European Festival Awards. Stemmefrist her er 6. desember og linken dit finner du HER.




comments powered by Disqus

 



Artikler, nyheter


80-tallets kulturelle polpotisme: Minner fra et innblikk i keiserens nye garderobe

- Det var en vidunderlig tid for eklektiske og komplementære platesamlere som dreit i trender og musikkpolitiske tvangstrøyer, men for bløffmakerne og posørene i post-punken må det ha vært en rigid og tøff tid.

Drag Queens, Rent Boys, Rock Stars and Punks
Det engelske kunstkonseptet Inside kommer til Oslo med fotoutstilling fra punkens glansdager, åpning på Galleri TM 51 fredag.

Vinnere: Working Class Hero
Vi har trukket ut to vinnere av festivalpass til Working Class Hero-festivalen i Drammen.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Första demon ute
21.05.12 - 19:28

Gitarist søkes!
20.05.12 - 16:47

Backing vokalist sökes
20.05.12 - 14:41

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


Jack White - Blunderbuss

(XL)

Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.

Tidligere:

Sharon Van Etten - Tramp