cover

The House Carpenter's Daughter

Natalie Merchant

CD (2003) - Myth America / Playground

Kjøp fra: CDON | iTunes | Amazon MP3

Genre:
Rock

Stiler:
Folk / Americana

Spor:
Sally Ann
Which Side Are You On?
Crazy Man Michael
Diver Boy
Weeping Pilgrim
Soldier, Soldier
Bury Me Under the Weeping Willow
House Carpenter
Owensboro
Down On Penny's Farm
Poor Wayfaring Stranger

Referanser:
Richard and Linda Thompson
10 000 Maniacs
Joni Mitchell
Beth Orton

Vis flere data

(5 / 7) (5 / 7) (5 / 7) (5 / 7) (5 / 7) (5 / 7) (5 / 7)


Myth America

Stemmen høres ut som den har kommet inn fra havet og satt seg våt og naken foran peisen.

Stemmen høres ut som den har kommet inn fra havet og satt seg våt og naken foran peisen. Den er fyldig som honning, tørr som tobakk og myk som melkehvit hud.

Jeg håper at du husker stemmen til Natalie Merchant fra "Motherland".

Hvis ikke gikk du glipp av en av de fineste platene som ble utgitt i 2001. Går minnet ditt lenger tilbake, så du henne sikkert i 10.000 Maniacs, den forlengst oppløste gruppa som nå er aktuell med samleplata "Campfire songs". Og skulle du ikke en gang kjenne navnet Natalie Merchant, er det godt mulig at du har hørt henne synge med Billy Bragg og Wilco.

"I was born at half past six,
almost seven in the morning"


Det er ikke uten grunn at oppfølgeren til "Motherland" utgis på et merke som heter "Myth America".

"The house carpenter's daughter" er en samling tradisjonelle sanger og mer kontemporære folk-låter, blant annet framført med fele, banjo, trekkspill og lap steel. Egentlig ligner den veldig på "Motherland", bare at denne gang har ikke Natalie Merchant skrevet alle låtene selv. Jeg vet ikke om det er noen sammenheng, men resultatet var faktisk enda mer overbevisende sist.

Ikke at det er noe galt med sangene.

Natalie Merchant har for eksempel valgt ut en av mine personlige favoritter med Fairport Convention, "Crazy man Michael", som Richard Thompson skrev sammen med Dave Swarbrick tilbake i 1969. Her er også "House carpenter", som Bob Dylan gjorde en versjon av tidlig på sekstitallet, morderballader, gruvehistorier fra Harlan County og andre bruddstykker av den amerikanske musikkarven, inkludert "Bury me under the weeping willows", den aller første sangen The Carter Family spilte inn. Helt til slutt slår hun følge med Tim Buckley og Johnny Cash over Jordan, på vei hjem til forfedrene og tilbake i musikkhistorien.

"I am a poor wayfaring stranger,
travelling through this world of woe,
but there's no sickness, toil or danger
in that bright land to which I go."


Natalie Merchant krøp enda litt nærmere meg og peisen på "Motherland". Men jeg skulle gjerne ha sittet her og varmet meg hele dagen.

Denne anmeldelsen ble opprinnelig publisert på pstereo.no,
der den fikk karakteren 7/10

pstereo logo

Artikler, nyheter


Genesis 1969-1977

En kort gjennomgang av Genesis sine mest sentrale plater i perioden 1969-1977, av Geir Levi Nilsen

Groovissimo


Father John Misty - I Love You, Honeybear

(Bella Union)

Uvanlige kjærleikssongar i eit faderlig sterkt folkpopmelodisk famntak.

Flere:

Foster The People - Torches
Diverse artister - I Love Techno: 10 Years - The Classics