cover

The Intrigue of Perception

Hypnos 69

CD (2004) - Elektrohasch

Kjøp fra: CDON | iTunes | Amazon MP3

Genre:
Rock

Stiler:
Space rock / Prog / Psykedelia / Stoner

Spor:
The Endless Void
Good Sinner - Bad Saint
Third Nature
Twisting the Knife
The Intrigue of Perception, parts 1-4
Absent Friends

Referanser:
Pink Floyd
Hawkwind
Van der Graaf Generator
Porcupine Tree

Vis flere data

(5 / 7) (5 / 7) (5 / 7) (5 / 7) (5 / 7) (5 / 7) (5 / 7)


In space we trust!

Belgiske Hypnos 69 flyter rundt i sin egen tid og deler sitt rom med storebrødre fra Hawkwind, Pink Floyd og Van der Graaf Generator.

Rommet er endeløst, nesten tomt og uendelig gammelt. Onde tunger vil kanskje påstå at nettopp derfor har termen "space rock" oppstått og beskriver dermed på en prikk lange uforanderlige jams innspilt fem og en halv time (og/eller vinflasker og/eller brukerdoser) for seint på kvelden.

Heldigvis gjelder ikke noe av dette belgiske Hypnos 69. Gruppa tar riktignok utgangspunkt i Pink Floyd (1968-1975) og Hawkwind (1971-1976), men makter å lage et særpreget og dynamisk lydbilde med bruk av saksofon, klarinett, theremin, mellotron, vibrafon og ekte Fender Rhodes el-piano for variasjonens skyld.

Åpningssporet på The Intrigue of Perception smyger seg stille inn, men vokser snart til et par solide lydtopper med ivrig gjentakende spacerock-riffing. Good Sinner - Bad Saint jazzer faktisk av gårde med slapsete vispetrommer, funky el-piano, Gong-saksofon, Tortoise-vibrafon og Gilmour-aktig gitar - altså en noe original kombinasjon. Floyd-inspirasjonen blir vel og merke litt plagsomt nærværende når radiotrikset på slutten av Have a Cigar blir kopiert her!

Third Nature er en døsig, landlig utflukt til den tredje natur, som muligens befinner seg et ukjent sted mellom Belgia og Canterbury. Fine sax- og fløytedetaljer her - og et par tunge stigninger opp mot stiens høyeste punkter! Twisting the Knife viser Hypnos 69 i et adskillig mer grinete lune, sånn et sted mellom Kula Shakers S.O.S. (på Peasants, Pigs & Astronauts fra 1999) og Van der Graaf Generators Scorched Earth (på Godbluff fra 1974). Begge disse blir imidlertid for avkortede hendelser å regne i påvente av albumets stort skalerte tittelspor i fire deler. Her får jeg litt av den samme følelsen som jeg fikk av de 3-4 første platene til Porcupine Tree. Det er ikke det at innholdet ligner, men det gir følelsen av at det er mulig å finne nye vendinger innenfor tradisjonsrik musikk. Crosby, Stills & Nash-harmonier avløses av detaljer fra Shine On Your Crazy Diamond, part 9, Welcome to the Machine og hele plater med Jade Warrior (en totalt undervurdert gruppe!). På Castle In The Sky-delen finner jeg tilløp til ekte pomp-storhet og lar til slutt de fleste hemninger og motforestillinger slippe taket.

Hypnos 69 flyter rundt i sin egen tid og deler sitt rom med storebrødre fra Hawkind, Pink Floyd og Van der Graaf Generator. Digger du lyssky aktiviteter på tilværelsens evige gutterom er The Intrigue of Perception virkelig noe å gripe fatt i. Tid og rom kan aldri noen gang adskilles... Begreper som fortid eller fremtid har ingen mening...

comments powered by Disqus

 



Artikler, nyheter


80-tallets kulturelle polpotisme: Minner fra et innblikk i keiserens nye garderobe

- Det var en vidunderlig tid for eklektiske og komplementære platesamlere som dreit i trender og musikkpolitiske tvangstrøyer, men for bløffmakerne og posørene i post-punken må det ha vært en rigid og tøff tid.

Vinnere: Working Class Hero
Vi har trukket ut to vinnere av festivalpass til Working Class Hero-festivalen i Drammen.

Lytt: The Walkmen - Heaven
Det nye albumet til The Walkmen slippes 4. juni, men kan allerede nå høres i sin helhet på NPR.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Första demon ute
21.05.12 - 19:28

Gitarist søkes!
20.05.12 - 16:47

Backing vokalist sökes
20.05.12 - 14:41

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


Jack White - Blunderbuss

(XL)

Under eige namn for første gong. På drift, men gjenkjennelig, og i toppslag.

Tidligere:

Sharon Van Etten - Tramp