cover

Tight Knit

Vetiver

CD (2009) - Bella Union / Sub Pop / Tuba

Kjøp fra: CDON | iTunes | Amazon MP3

Genre:
Rock

Stiler:
Folk / Akustisk / Singer/songwriter / Softrock

Spor:
Rolling Sea
Sister
Everyday
Through the Front Door
Down from Above
On the Other Side
More of This
Another Reason to Go
Strictly Rule
At Forest Edge

Referanser:
Crosby, Stills & Nash
Devendra Banhart
George Harrison
Jack Johnson
Iron & Wine
Gram Parsons

Vis flere data

Se også:
Vetiver - Vetiver (2004)
Between - Vetiver (2005)
To Find Me Gone - Vetiver (2006)
Thing of the Past - Vetiver (2008)
The Errant Charm - Vetiver (2011)

(4 / 7) (4 / 7) (4 / 7) (4 / 7) (4 / 7) (4 / 7) (4 / 7)


Good Vibrations

Vetivers mest helstøpte plate til nå. Det betyr ikke nødvendigvis den beste.

Vetiver (aka Andy Cabic med venner) befester sitt musikalske ståsted som en formidler av singer/songwriter i tradisjonen til vestkystens softrock/country på 70-tallet. Vetiver er ikke bare stemningen og vibrasjonen, men bandet har også hele tiden dreid seg om låtene. Coverplaten Thing of the Past (2008) understreket dette, med sedate tolkninger av (i hovedsak) folksanger fra 67-73. Både i musikalsk stil og tidsmessig koloritt er det fremdeles her Vetiver befinner seg. I enda større grad enn før, og med enda sterkere dragning mot popens verden (som i The Beatles).

Omslaget viser skog og stjernetegn tett vevet sammen, og dette er på mange måter en plate som skapt for å ligge på ryggen i bushen med stjernene som eneste teppe. Det er ikke noe som forstyrrer livet der i gården, og Tight Knit er den mest helstøpte platen Vetiver har signert. En behagelig ferd fra The Rolling Sea til At Forest Edge: Rolling Sea er en mild bris fra Stillehavet, Through the Front Door er en tilbakelent harmonisk slendrian og At Forest Edge kiler under haken som en løvetann en sval sommerdag. Men hele platen deler også dens flyktige eksistens.

For det er et lite "men" her. Tight Knit er musikalsk omtrent like spennende som en Beckstrøm-skive, fri for friksjon og motstand, der sorgløs rockabilly (More of This) og oppfunka pop (Another Reason to Go) representerer det eneste som kan kalles sidesprang til den dorske stemningen som hviler over platen. Når Sub Pop omtaler den som "surprising" og med "unexpected twists", så vil jeg legge inn et lite forbehold. Det er selvsagt ikke meningen at Tight Knit skal være progressiv i formen, og jeg har på ingen måte noe i mot California-glasert countrypop. Jeg hadde vel bare håpet at Vetiver skulle dra et par ekstra trumfkort opp av hatten. Veldig vakkert og fint alt sammen, men rett og slett litt... kjedelig.

comments powered by Disqus

 



Artikler, nyheter


Daniel Norgren, Driv 26. januar 2012

Med blues i blodet og soul i stemmen varmet Daniel Norgren vinterkalde Tromsø. En strålende konsertkveld som også innbefattet comeback med Tommy Tokyo - nå som soloartist.

Bob Mould til Øya
Sugar-klassikeren og 20-års jubilanten Copper Blue fremføres i sin helhet.

Vidar Vang til Bukta
Med ferske Sidewalk Silhouettes i kofferten er Vidar Vang klar sommerens Buktafestival.

Podium

Hovedsiden / Siste:

Fortsatt på...
10.02.12 - 11:35

Quavila - Duper session 1
06.02.12 - 21:38

Trommis søkes i Oslo
02.02.12 - 00:08

> Registrer deg som forumbruker her.

Feedback


Jeg Vil Hjem Til Menneskene - Susanna Wallumrød
Konservativ?
(05.04.11)

Memories Of A Lifetime - Ole G. Nilssen
En fantastisk CD. Blir aldri lei av denne musikken!
(03.04.11)

The Agent That Shapes The Desert - Virus
Heilt ueinig
(29.03.11)

Groovissimo


The Modern Lovers - Modern Lovers

(Beserkley / Sanctuary)

Tidlegare i år runda Jonathan Richman 60 år. I sin ungdom effektuerte han nokre rock'n roll grep som framleis er like verknadsfulle.

Tidligere: